iOS’un Öne Çıkan ve Yeni Erişilebilirlik Özellikleri
iOS’un Öne Çıkan ve Yeni Erişilebilirlik Özellikleri
iOS 16 ÇIKTI MI? VE IOS APPLE İLE İLGİLİ BİLİNMEYEN ÖZELLİKLER

iOS 16 ÇIKTI MI? VE IOS APPLE İLE İLGİLİ BİLİNMEYEN ÖZELLİKLER

Apple erişilebilirlik konusunda en hassas şirketlerden biridir. Steve Jobs ürünlerin herkesçe rahat ve pratik bir şekilde kullanılabilmesine önem veren biriydi ve bu doğrultuda markasının ürünleri geliştirilirken bunun bir felsefe olarak kabul edilmesini sağlamıştır. Apple, her yeni işlem sisteminde ve iPad, iPhone, MacBook, Apple Watch gibi ürünlerde kullanımı daha kolay bir hale getirecek araçlar sunmaktadır. Apple’ın son getirdiği erişilebilirlik özellikleri engelli bireylere daha büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Ayrıca aynı özelliklerin diğer bütün kullanıcılar için de hem işlevsellik hem de tasarım açısından iyileştirmeler sağladığını söylemek mümkündür. Peki iOS’un öne çıkan ve yeni erişilebilirlik özellikleri hangi unsurları kapsamaktadır?

 

1.              VoiceOver

VoiceOver cihazın yalnızca dinlenerek kullanılan özelliklerinden biridir. iPhone, iPad, MacBook, Apple Watch, Apple TV ve iPods gibi cihazların tamamında kullanılabilmektedir. iOS 15 ile birlikte fotoğraflardaki kişiler, metinler, tablolar ya da diğer nesnelere dair tüm bilgiler edinilebilmektedir. Örneğin bir faturanın ya da etiketin başlıkları, satırları veya bir tablonun sütün ve satırları okunabilir bir tablo şeklinde dinlenilebilmektedir. Ayrıca yeni VoiceOver kişilerin fotoğraflardaki diğer objelere göre konumunu sesli bir şekilde tarif etmektedir. Son olarak VoiceOver eylemlerinizi diğer Apple cihazlarınızla birlikte eşzamanlar. VoiceOver özelliğini etkinleştirmek için; ayarlar > erişilebilirlik > VoiceOver > aktif yönergelerini izlemelisiniz.

 

1.              Hareket

iPhone 13 Pro ve Pro Max modelleri 120 hz “ProMotion” ekranlara sahiptir. ProMotion bazı animasyonlara ve hareketlere sahiptir. Bu hareketler bazı kullanıcılar için rahatsızlık hissine neden olabilir. Özellikle bu kullanıcıların bu özellik nedeniyle midelerinin bulandığı bilinmektedir. Bu hareketleri kaldırmak ya da azaltmak mümkündür. Hareketleri azaltmak ya da geçişleri değiştirmek bulanık efektlerle sağlanabilir. Size en uygun ProMotion’u seçebilir, hız ayarlaması yapabilirsiniz. Hareket ayarlarını düzenlemek için; ayarlar > erişilebilirlik > hareket > açma ya da kapama sekmesi.

 

1.              Face ID ve Dikkat

iPhone X ilk tanıtıldığında kullanıcıların en çok dikkatini çeken özelliklerden biri TrueDepth kameralar olmuştur. TrueDepth özelliği gözler açık bir haldeyken FaceTime kamerasına bakmadıkça Face ID kilidi açılmamaktadır. Face ID kilidinin açılması için FaceTime ile göz teması kurulmalıdır. Erişilebilirlik ayarlarının Face ID ve Dikkat bölümünde bu ayarı devre dışı bırakmak mümkündür. Bazı kullanıcılar direkt olarak iPhone’larına bakmadan Face ID kilidini açmak isteyebilir ancak bu durum telefonun güvenliği açısından sorunlara neden olabilir. Kullanıcıların bu özelliği devre dışı bırakmasıyla güvenliği azalttıklarını bilmeleri gerekir. Face ID ve Dikkat ile ilgili ayarlar için telefonunuzun; ayarlar > erişilebilirlik > Face ID ve Dikkat seçeneği > açma ya da kapama yollarının izlenmesi gerekecektir.

 

1.              Siri’ye Yaz

Siri belki de iPhone’un en dikkat çeken ve en sevilen özelliklerinden biridir. Siri, iPhone kullanıcılarının; zaman ayarlama, gelen mesajları cevaplama, hava durumunu öğrenme gibi pek çok işine yaramaktadır. Pek çok kullanıcı da bu özelliği sıklıkla tercih etmektedir. Siri ile sesli bir şekilde konuşmak bilinen bir özellik olsa da yeni gelen erişilebilirlik özellikleri sayesinde Siri ile yazışmak da mümkün hale getirilmiştir. Özellikle konuşma güçlüğü çeken bireyler için ya da sesli komut vermeye müsait olmayanlar için oldukça güzel bir özelliktir. Siri’ye yaz özelliğinin kullanmak için home tuşuna ya da yan tuşlardan birine basılı tutmak ve ardından komutu yazılı bir şekilde iletmek yeterli olacaktır. Siri’ye yaz özelliğini etkinleştirmek için ise; ayarla > erişilebilirlik > Siri > Siri’ye Yaz > açma ya da kapama yollarının izlenmesi gerekecektir.

admin
Official Verified Account

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları

Disqus Yorumları