menu
ANAKARTTAN NASIL ALTIN ÇIKARTILIR ?
Anakarttan altın çıkartma Evde altın nasıl yapılır?

Anakarttan nasıl altın çıkartılır?

Eskiyen bilgisyar parçalarınızı atmayın yada satmayın yazıyı okunca fikriniz değişebilir bu yazımızda Anakarttan altın nasıl çıkartılır anlattım. Umarım yazımı beğenirsiniz.

 

 

-Bir anakarttan sadece altın değil alüminyum gümüş ve paladyum da çıkmaktatır biz bu yazımızda Sadece altın Nasıl çıkartılır antalacağız.

 

-Anakarttan altın işlemci,çip ve soketlerde çıkmaktadır. Anakartlarda altın kullanılmasının nedeni Altının En iyi iletken olmasıdır.Bu yazımızda sadece çiplerden altın çıkartmayı anlatacağız.

 

ilk adım olarak  anakarttan çipleri çıkartmamız gerekiyor anakarttan çıkarttığımız çipler iki tabakadan Oluşuyor çipleri birbirinden ayırmamız gerekiyor  çünkü çiplerin alt tabaklarında gümüş ve altın Olduğu için  farklı bir çözelti yapılması gerekiyor. Bize lazım olan üst tabaka çünkü üst tabakada Sadece altın var bu yazımızda sadece altının nasıl çıkarıltığını anlatacağımız için bize sadece üst Tabakası lazım

 

Çiplerden altın çıkartmamız için gerekli kimyasal maddeler

-Nitrik Asit

-Hidroklorik Asit

-Sülfürik Asit

-hidrazin hidrat

NOT: Bu işlemleri yaparken eldiven gözlük takmayı ve açık alanda yapmaya dikkat edelim.

 

Sülfürik asit ile ayırdığımız çipleri beher kabın içine koyuyoruz sülfürik asiti dökerken dikkat edelim Yaklaşık 20 dakıka ısıtarak çözelmesi gerekiyor işlem bittilten sonra süzerek temizliyoruz.

Altını eriten tek sızı olan kral suyunu oluşturmamız gerekiyor. 300 mlHidroklorik asit ile 100 ml Nitrik Asiti karıştırıyoruz ve kral suyunu oluşturuyoruz. Oluşturduğumuz kral suyunu dikkatli bir şekilde Döküyoruz ve 5 dakika ısıtıyoruz.

Kral suyunu 5 dk ısıttıktan sonra saf altın suyunu filtre kağıdından süzüyoruz.Süzme işlemi bittikten Sonra altını çokeltmemiz gerekiyor.Çokeltme işlemini hidrazin hidrat ile yapacağız az bi miktar hidrazin Hidratı saf altın suyuna katıyoruz ve 2 dakika karıştırıyoruz.Karıştırma işlemi bittikten sonra 10 dakika Bekliyoruz.

 

 

Anakarttan altın çıkarma 10 dakika bekledikten sonra süzüyoruz ve dibe çoken altını görüyoruz.Hafif sıcak su ile tekraradan Temizleyip süzüyoruz.dibe çöken altını altın eritme potasına dikkatli koyuyoruz ve 1 veya 2 saaat Aralığında ısıtıyoruz.İşlem bittikten sonra altını alıp soğumnası için suya koyup artık altını alabilirsiniz.

 

 

 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

https://www.sizinicin.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Facebook Yorumları