menu
BİLGİSAYAR PARÇALARI VE GÖREVLERİ NELERDİR
BİLGİSAYAR PARÇALARI NELERDİR, BİLGİSAYAR PARÇALARI VE GÖREVLERİ NELERDİR.

 

Bilgisayar parçaları,"donanım" OEM olarak da bilinse de genel anlamda bilgisayarın içindekiler olarak adlandırılmaktadır.  Bilgisayar parçalarını ve ne işe yaradıklarını iyi bilmek gerekir. Hangi parçanın ne işe yarayacağını ve nerelerde hangi durumlarda hangi parçanın kullanılacağını bilmek bilgisayarınızda oluşabilecek arızada arızanın nereden kaynaklandığını bilmenize yardımcı olacaktır. Hangi bileşenin nereye ve ne amaçla takılacağını bilmek bilgisayar toplarken veya bir arıza tespit ettiğinizde işinize yarayacaktır, tespit ettiğiniz parçanın yenisini alarak ya da tamir ederek parçayı değiştirebilirsiniz. Şimdi sizlere genel anlamda  bilgisayar parçaları ne işe yarar  onu anlatacağım.

 

 

 

Anakart (Mainboard):  

 

Anakart her bilgisayar tüürnde kendine özgü boyut tipi vardır (ATX, Micro ATX, Mini ATX) gibi anakart alırken kasanınzın boyut tipine göre alınmalıdır. Anakart sadece bilgisayarda değil televizyon, buzdolabı  ve Monitör gibi elektironıik cihazlarda da bulunmaktadır. Server sunucular için de ayrıca anakart tipleri vardır. Yani anakart demek bilgisayar üzerindeki tüm Parçaların bağlandığı ve bu işlemlerin sağlandığı elektronik bir devredir. Anakartlar günümüzde çok şeşitli sistemler için kullanılabiliyor. Örneğin oyuncu anakartları biraz daha maliyeti yüksek ancak performans açısından çok yüksek hızlara çıkabiliyor. Bunlardan en önemlileri m2 desteklerinin ve veri yolu hızlarının ileri seviye olanlarıdır. Diğer anakart modellerinde olmayan birçok yapay zeka destekli bileşen desteğini de bu anakartlar sunmaktadır. 

 

-Anakart montajı nasıl yapılır izlemek için tıkla

 

RAM (Memory, Bellek):

RAM bilgisayardaki bilgilerin önbellekte geçici olarak depolandığı bir hafızadır. Bilgisayarınızdaki çalışan ptogram ve işlem ile ilgili bilgileri RAM üzerinde tutar.

-RAM nasıl takılır izlemek için tıkla

 

 

Güç kaynağı:

Güç kaynağı, prizden gelen elektiriği bilgisayarınızın parçalarına ihtiyaç duyduğu kadarıyla  elektirik Gerilimi verir. Elektirik gidip gelmesinde en çok arıza yapan parçadır ve bu iyi birşeydir çünkü parçaların zarar görmesini engeller. Güç kaynaği ucuz bir parça olduğundan hemen hemen heryerde bulunabilir.

-Güç kaynağı montajı nasıl yapılır izlemek için tıkla

 

 

İşlemci (Processor):

 

 İşlemci bilgisayarın beynidir. Bilgisayar üzerinde gerçekleştirilen tüm işlemler ve hesaplamalar işlemci Sayesinde yapılır.İşlemci hangi parçanın ne iş yapacağını belirler.

-işlemci nasıl takılır izlemek için tıkla 

 

Sabit sürücü (Disk, Hard disk):

Sürücü bilgisayar üzerinde bulunan bilgilerin saklanması sağlayan hafızadır. Harddisk alırken karşınıza iki seçemek çıkacaktır. Bu iki seçenekten biri HDD ikincisi SSD disklerdir.

-HDD,SDD montajı nasıl yapılır izlemek için tıkla

 

Ekran kartı (Graphics Card):

 

 

 

Ekran kartının görevi  bilgisayar üzerinde yapılan işlemlerin tamamının monitörde görünmesini Sağlayan parçadır.oyun oynamayı seviyorsanız alacağınız ekran kartının kalitesi çok önemlidir.

-Ekran kartı montajı nasıl yapılır izlemek için tıkla

Soğutucu Fan:

Bilgisayarda işlem yapılırken  ısınmaktadır ve bilgisayar çok ısındığı zaman parçalar soğutulmazsa bilgisayar kapanır.Kasanın içindeki tek bir fan sadece işlemciyi soğutmak için konulur. Ayrıca kasanın  Durumuna göre  iki tanede fanda genel kasanın içini soğutması için yerleştirilir.bilgisayarı soğutmaları için farklı çok daha çeşitli soğutma sistemleri vardır.

-fan montajı nasıl yapılır için tıkla

 

Bilgisayar Kasası:

Bilgisayar kasası tüm bileşenlerin içine yerleştirildiği ve dışarıdan görünen kısımdır. O yüzden kasa seçerken bir çok kişi görünüşüne dikkat eder. Seçilen kasanın özellikle anakartın sığıp sığamıyacağına bakmak gerekir geniş kasa almak her zaman avantajlıdır. Ya da aldığınız en iyi server kasasını alıp daha sonra upgrade edilebilir olarak kullanabilirsiniz. Yazımız SİZİN İÇİN geliştirilmeye devam edecek.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

https://www.sizinicin.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

Popular Comments

1 comment

muratsgl
This comment contains spoilers? Click here if you want to read.

gerçekten çok yararlı bir makale olmuş, emeğinize sağlık

https://www.sizinicin.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

Facebook Yorumları