BAŞARILI OLMANIN SIRLARI AÇIKLANDI
BAŞARILI OLMANIN SIRLARI AÇIKLANDI
Başarılı olmak herkesin arzusudur. Ancak birçok insan nasıl başarılı olabileceğini veya nasıl mutlu olup daha iyi hissedebileceğini bilmiyor. Bununla ilgili yapılan bilimsel-akademik araştırma ve çalışmaların özenlendiği bir liste hazırlandı. Sizin İçin paylaşıyoruz.

1. Karşı taraf nasıl güldürülür? Gülümsemek neyi ifade eder? Gülmek için ne yapmak gerekir?

Karşı taraf nasıl güldürülür? Gülümsemek neyi ifade eder? Gülmek için ne yapmak gerekir?

2. Gülümseyin hanımlar ve beyler!

Gülümsemenin iki kişi arasındaki mesafeleri yakınlaştırdığının hepimiz farkındayız. Sosyal iletişim halinde olduğumuz insanlara karşı gülümsemek karşı tarafta duygusal bir sıcaklık yaratır. İnsanların neşeli kişilerle birlikte olmaya eğilimleri vardır. Bilimsel verilere göre gülümsemeye başlamadan önce beş çift yüz adalesi harekete geçer. Dişlerimizin göründüğü kocaman bir gülümseme veya sevinçten gözlerimizi açma durumunda 53 adale harekete geçer.

 

19. yy. Sonuna kadar gülümsemek ayıp ve kaba bir hareket olarak algılanıyordu. Oysaki gülümsemenin faydaları ve insan yaşamına etkileri göz ardı edilemeyecek kadar fazladır. Gülümseyen insanlar diğer insanlara göre daha çekici görünmektedirler. Çiftler arasında gülümsemenin çekiciliği arttırdığından dolayı cinsel yaşamın daha iyi olmasına olanak yarattığı düşünülmektedir. Gülümseyen insanların vücut sıcaklığı diğer insanlara nazaran daha yüksektir. Ayrıca gülümsemenin soğuk algınlığından koruduğunu, tansiyonu dengelediğini ve tümörlerle mücadele etmemizde en başarılı yardımcımız olduğunu biliyor muydunuz?

 

Mizah ve hoş bir gülümseme kötü bir durumla karşılaştığımızda sinirlerimize hakim olmamızı ve olaylara farklı bir bakış açısıyla bakmamızı sağlar. Gergin ve zor bir durumdayken gülümsemek genellikle insanları sakinleştirir. Sahte bir gülümseme olsa dahi, çok etkili olur. Özellikle trafik tıkandığında, herkes diğerinin önüne geçmeye çalıştığında ve kırmızı ışıklarda işe yarar. Herkesin şikayet ettiği uzun kuyruklarda beklerken bile gülümsemeyi deneyin. Kendinize bu gibi durumlarda “ Kendini bunun için gerçekten üzecek misin? Anını mahvedecek misin? “ sorusunu bol bol sorun. Bu durumda size iki seçenek kalır: ya gülümseyerek stresinizi denge tutarsınız ya da daha çok gerilir sabırsızlanarak hayatınızdan en az on beş dakika yersiniz.

Çevrenizde dikkat ettiyseniz gülümsemenin insan ömrünü uzattığı söylenir. Ve pek çok komedyenin uzun ömürlü olduğunu kendimizde test etmişizdir. Özetle mizahla ve insanlara gülümsemekle kaybedeceğiniz bir şey olamaz. Para ödemenizi gerektirmez üstelik başkaları üzerinde de olumlu etkiler bırakacak şekilde bulaşıcıdır.

 

   Mutlu bir yüz ifadesi ile insanlara bağlanmak korkutucu bir fikir gibi gelmemeli. Gülümsüyor veya gülüyorsanız, sosyal etkinliklerde diğer insanlarla tanışma olasılığınız çok daha fazladır. Üzerinde pozitif etkiler bıraktığınız insanlar tarafından sevilmek hayatınızı daha çekilir hale getirir. Hayatınızdaki neşeli anları yaşamanın keyifli tadı damağınızda kalacağından eminim.

Hayatınızı stressiz yaşamak idealine erişebilmeniz için güçlü tutkularınız ve bunu sağlayabilme arzularına sahip olmanız gerekmektedir. Ayrıca stresinizi gidermek için buna yeterli zaman harcamaktan kaçınmamalısınız. İdeallerinize ulaşmak için zaman ayıramayacağınızı düşünüyorsanız, bu konuyu çok ciddiye almadığınız anlamına gelir.

Bu düşünce de sizi ideallerinizden uzaklaştırır. Kendine inanmak, yapabileceğinizi bilmek sizin güçlü bir duygusal zekaya sahip olduğunuza işaret eder. Stresi azaltma isteği hepimizde vardır. Bu istek sizde eski alışkanlıklarınızı değiştirecek kadar güçlü mü? Değişiklik büyük ölçüde kararlılık gerektirir. Kendinize söz vermelisiniz. Tutkunuz var ise sağ omzunuza azmi sol omzunuza kararlılığı alarak amacınıza emin adımlar atarsınız.

 

 

   Kendinize karşı dürüst ve realist olun. Gerçekçi olmayan hedefler koymayın ki zamanınız ve ideallerinize erişilebilirlik çıtanız , size başarının anahtarını en kısa sürede versin.Stressiz bir hayata başlarken ilk hedefiniz kilo verme ile ilgili olabilir.Bu durumda da beslenme alışkanlıklarınızı değiştirerek ayda bir iki kilo verebilirsiniz.Böylece hem gerçekçi hem realist olmuş olmanızın hazzını yaşayabilirsiniz.

 

  Kendinize ve yaşadığınız hayata şöyle uzunca bir bakın.Bugün nasıl bir durumdasınız ? Planlarınızın içinde misiniz ? Erişmek istediğiniz hayallerinize ulaşmanıza daha ne kadar süre kaldı ?Stressiz bir hayat yaşadığınızı düşünüyor ve bu sorulara verdiğiniz cevaplar yüzünüzde bir gülümseme yaratıyorsa tebrikler : Hayatınızın kontrolleri elinizde.

Yaptığınız işe , aile sorumluluklarınıza ve yaşam tarzınıza uygun amaçlar belirlemek hayat performansınızı arttıracaktır.Kendinizi enerjik ,gülen ve hayatın tadını çıkaran bir kişi olarak gözünüzde canlandırın.Bu egzersiz stresinizi azaltır.Özellikle de gece uyumadan önce ve sabah uyandığınızda bu vb. Egzersizler yapmak zihninizi ve algılarınızı daha da arttıracaktır.Çünkü bilinçaltınız bu süre içerisinde tümüyle açıktır.

   Hayatınızı gözden geçirdiğinizde ve başardığınız bir hedefe odaklandığınızda , başarıya ulaşana kadar birçok engele meydan okuduğunuzu fark edeceksiniz.Engeller ortaya çıkığında planlarda da değişiklikler gerekebilir.Eğer amaçlarınızda kararlı bir duruş sergileyebilirseniz engeller karşınıza çıktığında kendinize en uygun yöntemi  de belirleyebilirsiniz.Ayrıca ilerlemenizi sürekli olarak kontrol etmek sizi motive edecektir.

 

 

  Küçük hedeflerin sonuna sizi mutlu edebilecek ve yaptığınız işten haz almanızı sağlayacak küçük kutlamalar yapmanız başarıya yaklaşmada size hız kazandıracaktır. İdeallerinizde ilerlerken ve adım adım planlarınızı gerçekleştirirken eğlendirici ve hatırlanacak güzel şeyler yapmaya da zaman ayırın. Bunu kesinlikle hak ediyorsunuz! 

 

Sizin İçin bir yazının sonuna daha geldik. Araştırdığımız kaynakların en belirgin olanı ise her zaman önce insanlığa faydası olan şeylerin mutluluk getirdiği, her ne koşulda ve zorlukta olursa olsun bir insana saygının yitirilmediği durumlarda oluşan mutluluk hissinin devamlı olduğudur.

Haydi Gülümse 🙂

Gece de sizin için, gündüz de; Gündüz gün ışığı, gece ay ışığı; Ay ışığında yapraklar; Yapraklarda merak; Yapraklarda akıl; Gün ışığında binbir yeşil; Sarılar da sizin için, pembeler de; Tenin avuca değişi, Alınlardan akan ter, Cephelerde harcanan kurşun; Sizin için mezarlar, mezar taşları, Hapishaneler, kelepçeler, idam cezaları; Sizin için; Her şey sizin için. ORHAN VELİ KINIK

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları

Disqus Yorumları