SİBER SALDIRI NEDİR? SİBER SALDIRI NASIL YAPILIR?
SİBER SALDIRI NEDİR? SİBER SALDIRI NASIL YAPILIR?
Siber Saldırı nasıl yapılır ve siber saldırı programları ile siber saldırıları önlemenin yolları var mı? Siber Tehdit Türleri Nelerdir? Siber Tehdit nasıl anlaşılır? Siber Tehdit altındayken Kimlere başvurur?

Siber Tehdit Türleri Nelerdir?

Siber Tehdit Türleri Nedir?

Siber saldırı türleri nedir bakarsak oldukça kapsamlı bir konudur. Siber saldırı kapsamında oluşan bu tehditler kötü niyetli ve amaçlı yapılmaktadır. Siber tehdit unsurları gittikçe çoğalmaktadır ve bunlar için önlem almak gerekir. Siber ataklar da dediğimiz bu tehlikeler bazı ağlara bilgi çalmak ve verileri değiştirmek amaçlı girmek isterler. 


Günümüzde teknolojinin daha fazla amaçlı kullanılması ile beraber farklı  sonuçlar da ortaya çıkabiliyor. Bu yüzden siber saldırı çeşitleri  konusunda bilinçlenmek gerekiyor. Saldırı yapan kişiler güvenlik tedbirlerini sağlayamayan şirketleri ya da kişileri seçerler. Bu açıklardan yararlanarak siber suç işlerler. Siber suçların artması ile beraber güvenlik tehditlerimde oldukça fazlalaşmıştır. Bu saldırılara karşı etkili savunma sistemleri de oluşturulur.Siber Tehditler

Siber saldırılar ve tehditler ise çeşitlerine ayrılıyor. 

Bunlardan biri kaynağına göre siber saldırı çeşitleridir. Bu kategoride siber saldırılarda organize suç örgütleri ve hackerler yer alıyor. Farklı tehdit ve propagandalarla amaçlarını sürdürüyorlar. Aynı zamanda ülkelerin kendi güvenliklerini de tehlikeye sokan siber saldırı çeşididir. İkinci olarak ise saldırı hedefine göre siber saldırılar vardır. 

Bunlar genel olarak işletmeler    ve siyasi yapılarla ilgili ya da devletlerin sistemlerine giriş yapmak isteyen kişilerdir. Kötü amaçlı yazılımlar ve programlar kurarak bu amaçlarına erişmeye çalışırlar. Siyasi yapıların ise  fikirlerini benimsemeyen kişiler bu yapılara saldırı düzenlemektedir.  Teknolojinin gelişmesi ile beraber fiziksel saldırılar artık siber suçlar eşliğinde internet ağlarından yapılmaya başlanmıştır.

Üçüncü olarak kazanım amacına göre Siber saldırı çeşitleri vardır. İnternet korsanlığı gibi ya da para sızdırma gibi amaçlar bu kategoridedir. Bunlar genelde kişisel amaçlar için yapılır. Bir diğer saldırı çeşidi ise elde edilen sonuca göre yapılan siber saldırıdır. Siber terör gibi oluşumlar  kendilerince oluşturdukları bağlı sonuçları amaçlarlar. Bilgi ve itibar kaybı gibi sistem çöküşleri planlarlar.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları

Disqus Yorumları